10. Влітку, до речі, проходив досить цікавий захід-стратсесія від Прогресильних «Відновлення української вищої освіти. З чого варто розпочинати?». Різні думки висловлювалися з приводу теми дискусії, але дійшли висновку, що, мабуть, важливо не відновлювати освіту, а створювати щось значно потужніше, прогресивніше, враховуючи усі унікальності нашої вищої освіти та вимоги щодо її нової якості. А що ви думаєте з цього приводу?
- Найперше, потрібно пам'ятати, що створювати щось зовсім нове значно дорожче ніж перебудовувати те, що вже існує. Так, це набагато дорожче стосовно ресурсу, набагато дорожче стосовно часу тощо. Усі дуже люблять звертати увагу на єдиний успішний приклад новоствореного закладу – це Український Католицький Університет. Але ми маємо розуміти, що становлення УКУ, найперше, це дуже довгий шлях, а, по-друге, – це є дуже маленький Університет, він має всього лиш до 2-х тисяч студентів. Таких інших прикладів немає в Україні. А ось прикладів достатньо непоганих і цікавих українських державних університетів – ми можемо назвати декілька. В дослідницькій сфері – це Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, це Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, до певної міри – Національний університет «Львівська політехніка». Ми так само маємо й інші ніші. Я їх називаю світоглядні університети. Це Могилянка, певною мірою Національний університет «Острозька академія», інші університети.
Те, що ми зробили, я можу казати «ми», тому що я особисто був задіяний дуже активно в команді, яка проводила реформи з чотирнадцятого по вісімнадцятий рік. Так ось, ми просунули концепцію університетської автономії. І це надзвичайно важлива революційна концепція, тому що на сьогодні від самого університету, від самого закладу залежить більше, ніж будь-що залежить від держави.
А стосовно відновлення, знаєте, є ця фраза, яка мені не дуже подобається, але певною мірою є відповіддю на питання щодо викликів, які сприятимуть перед нами: спасіння потопаючих, є справою рук самих потопаючих. Отже, якщо ми хочемо відновлювати вищу освіту, то хто це буде робити? Очевидно, що це будуть робити ті люди, які зараз працюють у вищій освіті. Велика частина з цих людей , в силу обставин, нещодавно мали можливість зрозуміти, як працює вища освіта на Заході. І велика частина наших студентів так само побачили вищу освіту на Заході. Я Вам хочу сказати, що є дуже цікаві результати з цього приводу. Якщо порівнювати рівень знань студентів, то наша вища освіта зовсім не погано стоїть, а навпаки. Я багато про це писав, можете поглянути, у тому числі на сайті газети «Дзеркало тижня», де в одній з статей, я пишу про те, що у нас зі знаннями усе дуже добре, а от з ерудицією, на жаль, погано. Мова йде про світоглядні речі, які значно більш розширено розвиваються в західних університетах ніж у нас. А рівень знань у нас, особливо на бакалавраті, дуже-дуже непоганий.
Які проблеми нашої вищої освіти? Перша проблема це те, як не дивно, що у нас немає 12-річки в школі. Тому що у нас студенти вступають у 17 років. Такого ніде немає у світі. Університетська освіта – це освіта для дорослих. Відповідно, першокурсник має мати не менше 18 років. А для того, щоб першокурсник мав 18 років, школа має тривати 12 років, а не 11, як у нас сьогодні в Україні.
У нас так само є проблема, що ми задекларували концепцію автономії, але вона не повна. Фінансова автономія ще поки що не забезпечена. Але найбільша проблема з автономією полягає в тому, що самі викладачі і адміністратори не дуже зацікавлені в автономії, принаймні, в багатьох випадках. Бо автономія передбачає відповідальність, а не тільки право, свободи. Збільшимо відповідальність – це лякає людей.
У нас є третя проблема, яку я можу назвати, це те, що в нас понад 70 відсотків, а цього року уже 90 відсотків випускників шкіл, потрапляють у систему вищої освіти. Такого ніде у світі немає. В інших країнах – це 50, буває 55 відсотків. А у нас – понад 70 відсотків випускників шкіл потрапляє у вищу освіту і це уже так триває 15 років, якщо не більше. А причина – немає конкуренції, інших пропозицій.
Вища освіта стає кращою, якіснішою тоді, коли з'являється якісна професійно-технічна освіта. А у нас вона практично похована. Її немає. Відповідно й альтернативи для випускника школи, окрім вищої освіти, немає. А велика частина тих, хто попадають у вищу освіту очікують, що вони мали би отримувати саме професійну освіту і практичні знання. Тому я завжди нагадую, що вища освіта не має бути практичною. Вища освіта має бути для розвитку світогляду, для виховання способів мислення, а натомість велика частина студентів очікують практику. Ну і, відповідно, ми маємо дисонанс між очікуванням та реальністю.
Щодо того, що потрібно: відновлювати чи створювати нове? Мені здається, що на сьогодні у нас насправді більше, ніж достатньо ресурсу у вищій освіті, якщо говорити про інфраструктуру, кількість закладів і студентів у тих закладах, і викладачів. То чи варто створювати ще нове? Як на мене, то це не дуже розумно. А ось перетворювати або трансформувати те, що у нас є, з певними, можливо навіть радикальними пропозиціями, – можу сказати, що це однозначно потрібно робити!