Прогресивне підвищення кваліфікації вчителів: чи можливе воно сьогодні?

Учасники круглого столу, організованого ГО «Прогресильні» та Острівцем Прогресильності Одеської юридичної академії, обговорили виклики та можливості для розвитку педагогів, акцентуючи на важливості постійного професійного зростання та впровадження новітніх методик у навчальний процес.
Людмила Корнута
Координаторка напряму HR у Прогресильні
Цікавість до Прогресильних, як до спільноти однодумців, що дає можливість розвиватися професійно та реалізовувати власні творчі ідеї, давно вийшла за рамки вищої школи. Вже певний час ГО «Прогресильні» розвивають напрям профтехосвіти, прокачують викладачів та майстрів на тренінгах і курсах підвищення кваліфікації. А нещодавно, аналізуючи активність вступу в ГО «Прогресильні», ми звернули увагу, що кількість представників закладів середньої освіти збільшується. Зросла кількість вчителів та представників адміністрації шкіл, які стали членами ГО. Від представників середньої освіти переважають запити щодо професійного розвитку та підвищення кваліфікації. Вчителі зазначають, що розуміють важливість і невід’ємність постійного розвитку та професійного навчання. Це не лише вимога до вчителя, але і реалії сьогодення, які вимагають постійного опановування нових навиків та знань як професійних, так і м’яких (соціальних) скілів. Тому Прогресильні вирішили не залишатися осторонь і з’ясувати проблеми, потреби та запити вчителів щодо питань підвищення кваліфікації. Символічно, вирішили почати влітку і з Півдня України.
У липні 2024 р. ГО «Прогресильні» та Острівець Прогресильності, що функціонує в Національному університеті «Одеська юридична академія», на базі факультету Судового та міжнародного права провели Круглий стіл «Прогресивне підвищення кваліфікації вчителів». Захід об’єднав представників шкіл Одеського регіону та Миколаївщини, представників педагогічних коледжів (Одеський педагогічний фаховий коледж, Балтський педагогічний фаховий коледж) та закладів вищої освіти, які в межах освітніх програм здійснюють професійну підготовку майбутніх вчителів. Мета Круглого столу — це визначення та обговорення актуальних питань і проблем, що виникають у процесі організації та проходження підвищення кваліфікації вчителів. Крім того, обмін досвідом, ознайомлення з можливостями вищої школи — сприятимуть розвитку та навчанню викладачів, а процес підвищення кваліфікації зроблять сучасним та цікавим.
Серед спікерів заходу Оксана Левчишена, проректорка з науково-педагогічної та методичної діяльності КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради», котра у своєму виступі акцентувала увагу на особливостях професійної підтримки педагога в умовах кризи, розповіла про особливості організації підвищення кваліфікації вчителів в Одеській академії неперервної освіти, про виклики та актуальні запити з якими сьогодні стикаються вчителі в процесі підвищення кваліфікації. Оксана Левчишена розповіла про особливості розробки та формування тематики курсів підвищення кваліфікації, нові методики у викладанні тощо.
Оксана Левчишена, проректорка з науково-педагогічної та методичної діяльності КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради»
Наступна спікерка, Юлія Шмаленко, доцентка кафедри психології НУ «Одеська юридична академія», медіаторка. Під час свого виступу розповіла про особливості медіації у закладах загальної середньої освіти. Учасників заходу особливо зацікавили кейси та практичні поради, алгоритм застосування медіації в межах шкільних закладів освіти. Учасники Круглого столу підкреслили інтерес до теми медіації та розуміння важливості її впровадження. У той же час, акцентували увагу, що тема медіації потребує додаткового висвітлення, у тому числі й в промах курсів підвищення кваліфікації. Спікерка підкреслила, що медіація може мати декілька особливостей застосування, зокрема: 1) розвиток навичок спілкування та вирішення конфліктів: учні можуть навчитися ефективно спілкуватися та розв’язувати конфлікти без насильства; 2) підвищення або відновлення співпраці між учнями: медіація може допомогти учням вирішувати конфлікти та покращувати взаємини між ними; 3) підвищення самосвідомості та емоційного інтелекту: медіація може допомогти учням краще розуміти свої почуття та емоції, що сприятиме їхньому психологічному добробуту; 4) створення мирної шкільної атмосфери: застосування медіації може зменшити кількість конфліктів у школі і створити мирне середовища для навчання та розвитку учнів.
Юлія Шмаленко, доцентка кафедри психології НУ «Одеська юридична академія», медіаторка
В рамках заходу учасникам запропонували ще одну практичну тему про юридичний супровід вчителів, яку представила Владислава Гончарук, юристка Юридичної клініки НУ «Одеська юридична академія». У реаліях сьогодення та складних, непередбачуваних обставинах, в умовах воєнного часу дуже важливим є гарантія й забезпечення прав і законних інтересів вчителів, адже їм важливо мати і відчувати захищеність. Питання соціального забезпечення, пільги для переміщених вчителів та питання пенсійного страхування були найбільш актуальними для учасників.
Владислава Гончарук, юристка Юридичної клініки НУ «Одеська юридична академія»
Безумовно, важливим сьогодні є питання забезпечення академічної доброчесності та способів запобігання її проявів. Важливим є розуміння доброчесності вже на рівні шкільної освіти, тому доповідь Таісії Іванійчук, директорки наукової бібліотеки НУ «Одеська юридична академія» була не менш цікавою та корисною для вчителів. Тема цифрової компетентності та культури академічної доброчесності в шкільному освітньому середовищі викликала інтерес аудиторії. Фокус питань направили на цифрові інструменти, котрі вже зараз може використовувати вчитель у своїй роботі. А також обговорили яким чином законодавець регулює питання доброчесності та які санкції чекають на порушників.
Таісія Іванійчук, директорка наукової бібліотеки НУ «Одеська юридична академія»
Слова подяки вчителям за неоціненну працю та вклад у навчання наших дітей – майбутнє України, висловив Богдан Фасій, декан факультету Судового та міжнародного права НУ «Одеська юридична академія». Підкреслив відкритість до співпраці, готовність надати матеріальні ресурси, юридичну та психологічну допомогу в процесі підвищення кваліфікації вчителів. Матеріально-технічна база та висококваліфіковані науково-педагогічні працівники можуть бути залучені до процесу організації підвищення кваліфікації. Спільні наукові заходи, конференції та тренінги можуть стати чудовими можливостями для вчителів не лише Півдня, але й всієї України.
Богдан Фасій, декан факультету Судового та міжнародного права НУ «Одеська юридична академія»
Засновник ГО «Прогресильні» Богдан Ференс, зазначив, що пріоритетом для Прогресильних у розвитку та підвищенні кваліфікації є саме вчителі закладів загальної середньої освіти. Наголосив на важливості реагування на запити, проблемні моменти в організації та проведення підвищення кваліфікації для аудиторії шкільних вчителів. А ще, про те, що слід пам’ятати про тематику курсів, підходящий час проведення та сучасний підхід у подачі матеріалу.
Богдан Ференс, засновник ГО «Прогресильні»
Важливим етапом заходу став саме конструктивний діалог, а ще обмін досвідом та анкетування вчителів. Результати опитування дозволили краще зрозуміти запити та очікування вчителів щодо підвищення кваліфікації, зрозуміти справжні проблеми для кращого їх вирішення. Зокрема, на питання чи влаштовують діючі політики та процедури підвищення кваліфікації вчителів — 67% респондентів відповіли, що діючі політики потребують удосконалення та реформування.
Прагнення вчителів до навчання та саморозвитку вражає, адже, на питання щодо основної мети курсу підвищення кваліфікації — 75% відповіли, що це здобуття нових знань з окресленої теми та удосконалення навичок. І лише в окремих відповідях відзначено про необхідність виконання вимог щодо обов’язкового підвищення кваліфікації.
На питання, що потрібно змінити у системі підвищення кваліфікації вчителя — 41% респондентів зазначили про необхідність оновлення тем, а 33% відзначили про необхідність зміни процесу навчання та подачі матеріалу.
Учасники також мали можливість запропонувати власні теми для підвищення кваліфікації. Серед них переважають такі: сучасні та новітні методики навчання у школі; психологічна підтримка та супровід; інклюзія в шкільній освіті; медіація, менторство в школі; цифрові інструменти в освіті; SMM та брендування.
Найгостріші виклики сучасного вчителя — це війна, стрес, відсутність мотивації, непрестижність професії, оплата праці, організація змішаного навчання — зазначили учасники.

А що ж допомагає та надихає вчителів у такі складні часи? Відповіді такі: бачити результат власних старань; дії, які наближають Перемогу; мотивація родини та учнів; власні амбіції; бажання бути корисним. Це підтверджує, що наші вчителі найкращі та незламні.
Очні заходи завжди дарують магічну атмосферу через спілкування, обмін думками та досвідом, нові знайомства та можливості. А заходи від Прогресильних мають особливу атмосферу! Завершили захід спільним фото учасників та спільними планами на майбутнє.
Отже, варто констатувати, що Круглий стіл «Прогресивне підвищення кваліфікації вчителів» лише підтвердив, що вчителям потрібні Прогресильні! Необхідні нові ідеї, сучасні формати та методи підвищення кваліфікації, а також нові тематики навчання. Маємо зрозуміти та усвідомити, що місце вчителя в нашому житті та житті наших дітей — надважливе. Школа навчає та формує покоління, майбутнє країни, а школу формують вчителі. Маємо сприяти формуванню майбутнього разом!
БІЛЬШЕ
КОРИСНОСТЕЙ
13.08.2024
Did you like this article?