ГО «Прогресильні» представили результати дослідження стану економічної активності та ринку праці в Одеській області

Масштабний захід організований ГО «Прогресильні» в Одесі, об’єднав представників влади, бізнесу, громадськості та ВПО задля обговорення викликів та можливостей ринку праці в умовах війни.
Костянтин Пальшков
співкоординатор напряму «Комунікація»
24 січня в Одесі відбувся масштабний публічний захід «Економічна активність та ринок праці в Одеській області: як покращити зайнятість, підтримуючи ВПО?», організований ГО «Прогресильні». Партнерами заходу виступили Об’єднання організацій роботодавців Одеської області, Південний кваліфікаційний центр та Державна служба зайнятості. Захід проведено в межах проєкту «Працевлаштування для економічного відновлення Півдня України», який ГО «Прогресильні» реалізують у партнерстві із Cegos (Франція) та GlocalShift (Нідерланди).
Подія об’єднала близько ста учасників – представників державної та місцевої влади, бізнесу, громадських організацій, аналітиків та внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Загалом захід відвідало близько 100 учасників.

З вітальним словом до учасників заходу звернулися директор Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської облдержадміністрації Олексій ДМИТРЕНКО, Голова Одеської районної ради Віталій БАРВІНЕНКО та засновник ГО «Прогресильні» Богдан ФЕРЕНС.
Головною подією і метою зустрічі стала презентація аналітичного звіту за результатами дослідження стану економічної активності та ринку праці в Одеській області. Презентація включала огляд економічної активності регіону, аналіз ринку праці, соціальний вплив війни, інформацію про заробітну плату та умови праці в Одеській області, а також результати опитувань, проведених серед ВПО та бізнесу.
Як війна змінила ринок праці Одещини?

Серед ключових висновків було відзначено, що війна суттєво порушила економічний ландшафт, сильно вплинувши на динаміку зайнятості. Втрата критичної інфраструктури, переміщення населення та необхідність забезпечення безперервності бізнесу в екстремальних умовах перешкоджали відновленню ринку праці. Однак ці виклики сприяли підвищенню стійкості, а бізнес продемонстрував здатність до адаптації, надавши пріоритет перепідготовці та розвитку навичок.
Лише третина респондентів в опитуванні, проведеному ГО «Прогресильні», висловили готовність до перекваліфікації. Водночас спостерігається явний інтерес до затребуваних професій, таких як водії, будівельники, електрики, механіки, малярі та швачки.

В опитуванні ВПО зацікавленість у перекваліфікації на професії фізичної праці була помітно низькою. Натомість респонденти виявили значний інтерес до кар’єри в ІТ та індустрії краси. Це пояснюється тим, що ІТ-ролі асоціюються з високими зарплатами, а індустрія краси розглядається як сфера, де можна відносно швидко отримати кваліфікацію з перспективою гідного заробітку.
Роботодавці стикаються з труднощами у пошуку кваліфікованих працівників на постійні посади (84%). Основними проблемами є низька кваліфікація кандидатів, мотивація та культурна відповідність. Позитивним моментом є те, що більшість приватних підприємців готові інвестувати в навчання на робочому місці.

Усі опитані роботодавці (100%) висловили готовність наймати ВПО, визнаючи їхній потенційний внесок у розвиток ринку праці. Однак залишаються бар’єри, такі як відсутність житла та недостатній рівень кваліфікації.
Найбільшим попитом користуються навички обслуговування клієнтів, що підкреслює важливість взаємодії з клієнтами як ключового фактору конкурентоспроможності бізнесу.

Незважаючи на виклики, бізнес в Одеській області продемонстрував стійкість та адаптивність, у тому числі завдяки додатковим стимулам, таким як допомога з адаптацією та підтримка ВПО.
Окремою частиною заходу стала публічна дискусія соціально-економічний стан Одеської області та можливості працевлаштування в умовах російської війни. Учасниками якої стали: головний спеціаліст сектору з питань соціально-трудових відносин та зайнятості населення Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської облдержадміністрації Світлана МИХАЙЛОВА; директор Одеської філії Одеського обласного центру зайнятості Тетяна КАНАВА; представниця Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради Раїса ГОРШКОЛЄПОВА; Голова правління Об’єднання організацій роботодавців Одеської області Костянтин ЖУРАВЕЛЬ; Президент ТОВ «Стратег Україна», СЕО ТОВ «Журнал Судноплавство» Олександр СИВАК; Головний представник ГО ВПО України Одещина Лідія НАУМЕНКО.
Ще одна частина заходу була присвячена практичним навичкам, корисним для ВПО в процесі перекваліфікації та працевлаштування. Цінні поради надала HR-підприємниця, директорка Департаменту людського капіталу Об’єднання організацій Роботодавців та засновниця «Центру кар’єри» Оксана ТУРЧИНА, яка розповіла про посилення координації стейкхолдерів у сфері зайнятості.
Обговорили основні проблемні питання, з якими зіштовхуються ВПО при працевлаштуванні в Одеському регіоні. Учасники заходу серед основних проблем визначили такі:

1) недостатня кваліфікація або невідповідність професійних навичок вимогам ринку праці – багато ВПО потребують перекваліфікації, однак рівень готовності до навчання залишається низьким та не гнучким, а роботодавці стикаються з труднощами у пошуку фахівців з необхідними компетенціями;
2) житлові та соціальні бар’єри – відсутність стабільного житла та складнощі з адаптацією у новому середовищі ускладнюють можливість довгострокового працевлаштування, оскільки роботодавці часто шукають працівників на постійні посади.

Окрему увагу було приділено психологічній підтримці ВПО, а у форматі «живого мікрофону» переселенці з Херсонської, Луганської та Донецької областей, які зараз проживають на Одещині, мали змогу поділитися своїми життєвими історіями й досвідом щодо адаптації та працевлаштування.
Практичні можливості для ВПО: що далі?

Учасники заходу дійшли висновку, що підтримка зайнятості ВПО є важливим компонентом економічного відновлення регіону. Розвиток навчальних програм, податкові стимули для роботодавців, забезпечення житлом та активна взаємодія між державою, бізнесом і громадським сектором – ключові аспекти, які потребують реалізації найближчим часом.

Внутрішньо переміщеним особам були представлені можливості для перекваліфікації та перелік професій. Також було розпочато відкриту реєстрацію для ВПО та представників бізнесу, які бажають працевлаштувати відібраних учасників, а перші 10 відібраних учасників отримали ваучери на перепідготовку.
ГО «Прогресильні» продовжить працювати над розширенням можливостей працевлаштування для ВПО та розвитком економічної активності в Одеському регіоні. Адже, розвиток ринку праці в Одеській області та підтримка ВПО сприятимуть економічній стабільності регіону, відновленню бізнесу та інтеграції переміщених осіб у суспільство. Це забезпечить наповнення бюджету, зменшить рівень безробіття та підвищать соціальну згуртованість держави.
Якщо ви або ваші знайомі шукають можливості для навчання та перекваліфікації, запрошуємо до участі у програмі!
БІЛЬШЕ
КОРИСНОСТЕЙ
07.02.2025
Did you like this article?