Ринок праці в умовах війни: що на Півдні?

У межах пілотного проєкту представники ГО «Прогресильні» відвідали Регіональний форум в м. Одеса «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу», а також IV Форум «Бізнес та ЗСУ: професійна освіта подвійного призначення». Під час обох подій обговорювалися виклики для ринку праці через війну та шляхи подолання наявних проблем.
Костянтин Пальшков
заступник координатора напрямку «Комунікація»
ГО «Прогресильні» продовжують працювати над реалізацією пілотного проєкту у партнерстві із нідерландською організацією Glocalshift та французькою Cegos. Нагадаємо, що ідея проєкту направлена на вивчення ринку праці на Півдні України з метою підтримки мешканців цього регіону, зокрема ВПО-громадян, котрі зараз проживають на Півдні.
У цьому матеріалі йтиметься про відвідування представниками ГО «Прогресильні» двох важливих для ринку праці Півдня України подій. Першою з них став Регіональний форум в м. Одеса «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу». Форум зібрав більше 200 роботодавців, представників влади, бізнесу, громадських організацій з різних регіонів України, а також соціального партнера — службу зайнятості.
Говорить Заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна
На заході обговорили такі проблеми, як-от: виклики ринку праці південних регіонів України та напрацювання шляхів їх подолання; можливості Одеського Центру професійно-технчіної освіти Державної служби зайнятості щодо навчання, перенавчання та перекваліфікації безробітних, які зареєстровані в службі зайнятості, працівників підприємств, організацій та установ й інших осіб; реформування системи підтримки та розвитку трудового потенціалу.
В одній з дискусій представники бізнесу наголосили на надто тривалих термінах підготовки фахівців. Значна частина роботодавців засвідчила, що терміни підготовки фахівців у Центрі професійно-технчіної освіти є надто тривалими за більшістю професій, тому рекомендували їх скоротити. З метою вирішення цієї проблеми було запропоновано налагодити спільну роботу керівництва Державної служби зайнятості України, Мінекономіки та Міносвіти щодо перегляду термінів підготовки фахівців, особливо — з тих спеціальностей, за якими терміни не переглядалися вже багато років. Приклад, який свідчить про можливе позитивне і швидке вирішення даного питання — нещодавній перегляд термінів підготовки кухарів та скорочення тривалості навчання з 9 до 3,5 місяців.
Регіональний форум в м. Одеса «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості: навчання українців для потреб бізнесу»
Багато роботодавців засвідчили, що вони знають про можливості Центру професійно-технічної освіти та користуються його послугами, проте знайти людей, які готові навчатися та працювати, стає все важче. Для вирішення цієї проблеми було запропоновано налагодити спільну роботу обласних центрів зайнятості та роботодавців щодо рекрутингу працівників і проводити профорієнтаційні співбесіди з безробітними спільно з представниками центрів зайнятості та роботодавцями.
Ще одним майданчиком, де відбулось обговорення проблем ринку праці став IV Форум «Бізнес та ЗСУ: професійна освіта подвійного призначення». Під час форуму розглянули питання підготовки молоді до професій майбутнього та питання професійних стандартів подвійного призначення з можливістю побудови ефективної системи інтеграції ветеранів та інвалідів у цивільне життя.
Директор Державної служби зайнятості Юлія Жовтяк
Спікери окреслили актуальні проблеми ринку праці, потреби армії та професійної освіти в умовах війни.

Однією з головних тем стало питання дефіциту кадрів, який продовжує стрімко зростати. Пропонуючи свою базу для підготовки кадрів, Одеський Центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості наразі може готувати фахівців з 33 професій. На сьогодні навчання в центрах профтехосвіти триває впродовж 3-5 місяців, а підтвердити свої професійні навички можна в кваліфікаційних центрах всього за 3 дні.
IV Форум «Бізнес та ЗСУ: професійна освіта подвійного призначення»
Стосовно внутрішньо переміщених осіб, то наголосили на цифрі, а це близько 5 мільйонів, з яких лише 70 тисяч готові до працевлаштування. Серед причин, чому багато ВПО не шукають роботу є: психологічна неготовність, сімейні обставини та невизначеність щодо подальшого місця проживання. Окремо прозвучала думка, що багато людей зайняті в тіньовому секторі.
Обидва форуми стали платформами для обговорення актуальних проблем ринку праці в умовах війни. Представники бізнесу, державних установ та громадських організацій акцентували на необхідності розвитку професійної освіти подвійного призначення, перекваліфікації працівників та інтеграції внутрішньо переміщених осіб і ветеранів до ринку праці. Особливо цінним було почути про проблеми бізнесу від самого бізнесу. Також розуміння бажань тих людей, які шукають роботу і готові до навчання та перекваліфікації здатне стати кроком до якісних змін на ринку праці.
БІЛЬШЕ
КОРИСНОСТЕЙ
27.09.2024
Did you like this article?