2. Скорочення фінансування вищої освіти.
Освіта й наука в Україні завжди фінансувалися за залишковим принципом.
Законом України «Про освіту» передбачається фінансування освітньої галузі у розмірі не менше 10% ВВП. Досягти такого рівня її фінансування ще не вдавалось ніколи. У проєкті Державного бюджету України на 2022 р. уперше видатки на освіту зведеного бюджету 2022 року були передбачені у розмірі понад 7% ВВП (392,2 млрд грн.). Проте війна внесла свої корективи і Постановою Кабінету Міністрів № 401 від 1 квітня 2022 р. було здійснено перерозподіл державного бюджету України на 2022 р., якою збільшено обсяг видатків за програмою «Резервний фонд» на суму 73,3 млрд грн. для фінансування потреб оборони та безпеки. Унаслідок видатків на освіту скоротилися на 14 млрд грн. за рахунок зменшення бюджетних асигнувань на забезпечення здобуття професійно-технічної та професійної освіти, наукової діяльності установ, надання освіти установами загальної середньої освіти державної форми власності, підготовки кадрів ЗВО, виплати академічних стипендій, освітніх субвенцій місцевим бюджетам та ін.
У державному бюджеті України на 2023 рік на освіту виділили 122,12 млрд гривень, а це на 20% менше, ніж минулого року. Скорочено практично усі програми розвитку, йдеться про ремонти, будівництво та закупівлю обладнання. Освітня субвенція, яка спрямовується на зарплати буде меншою на 19%. Освітянам доведеться затягнути паски ще тугіше, попри те, що фізичне та психологічне навантаження постійно зростає.
Зважаючи на падіння реальних доходів населення вища освіта стане ще більш недоступною для соціально вразливих і малозабезпечених категорій населення. Обсяги надходжень від оплати за навчання не покриватимуть повною мірою всі видатки ЗВО і вже має місце заборгованість по оплаті студентів, що навчаються за кошти фізичних та юридичних осіб.
З метою підтримки здобувачів вищої освіти восени 2022 р. Міністерством освіти і науки України було розпочато процедуру переведення пільгових категорій на місця державного замовлення. З одного боку, це допомогло зменшити фінансовий тягар здобувачів із небезпечних та окупованих територій. З іншого боку, це досить сильно вдарило по фінансуванню самих ЗВО, оскільки суттєво скоротилось фінансування їх спеціальних фондів, використовуваних для здійснення видатків спеціального призначення, а також для забезпечення реалізації пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням ЗВО основних функцій.
Не можемо обійти увагою й брак фінансування наукової діяльності ЗВО. На початку лютого 2023 р. українські університети отримали наказ МОН України про скорочення фінансування фундаментальних (до 60%) і прикладних досліджень, науково-технічних розробок (до 70 %) від потреби на 2023 р. та усіх досліджень молодих вчених (до 80 %) від потреби на 2023 р. При цьому окремим пунктом ЗВО зобов'язали забезпечити збереження науково-технічного потенціалу та виконання технічних завдань робіт і розробок у повному обсязі. Таким чином, спостерігаємо, як національна наука частково переходить у площину волонтерства.