5. Ідея виборів у тому, аби ректорський склад періодично оновлювався демократичним шляхом. Втім, вже є кейси «реорганізації» ЗВО, що дозволили діючим ректорам «обнулити» терміни перебування на посаді для чергового балотування. Подібна практика фактично нівелює ідею оновлення ректорського складу. Тож наступне питання про те, як убезпечити інститут виборів від подібних «реорганізацій»?
Убезпечити, тим паче, інститут демократичної зміни керівництва від спроб обійти систему повністю неможливо. Найпарадоксальніше у цій ситуації те, що до подібних реорганізаційних схем негативно, чи з чорною іронією відносяться люди поза системою того чи іншого закладу освіти. Рідко можна почути незадоволення безпосередніх учасників процесу: студентів, адміністрацію, викладачів закладу освіти, де це відбувається.
Залишається корупційна складова. Університет це не лише освітянські та наукові школи. Це ще матеріальна база. Інколи колосальна інфраструктура разом з землею якогось закладу освіти не дозволяє «зацікавленим сторонам» піти на прозорий процес виборів. Така загроза існує ще і через велику кількість людей університету: викладачів, адміністрації та студентів. З першого курсу майже кожен студент перетворюється на голос. І цей ласий шмат електорату хочеться контролювати.
Подібні спроби «реорганізацій» будуть завжди. Від них не вберегтися, якщо вони будуть сприйматися колективами, освітянською спільнотою. Дієвий спосіб мінімізації — наслідки для ініціаторів таких «реорганізацій». Це, як у прецедентному праві. Якщо подібні схеми будуть залишатися без санкцій – вони продовжуватимуться.
Наприклад, щодо реорганізації Українського державного університету імені Михайла Драгоманова відсутня будь-яка комунікація. Відсутнє пояснення причин, ходу реорганізації та наслідків. Тобто, можливо, це є раціональний вимушений крок, але ми так і не знаємо навіщо це робиться.
Днями в соціальних мережах отримало розголосу вірогідне рішення про приєднання Української академії друкарства до ЛНУ І. Франка. Це призвело до того, що на засіданні Уряду зняли з розгляду проєкт цього рішення.
От і виникає за інерцією «класичне» сприйняття рішень та вчинків влади. На жаль,…
Майже аналогічним способом, оновитися зі збереженням «status quo», є практика започаткування посади Президента в структурі ЗВО. З точки зору управління та вивільнення у Президента часу на розробку концептуальних та ідейних засад розвитку університету — мені подобається.
Але часто складається так, що створену посаду Президента обіймає колишній ректор, тоді як новим ректором стає інша людина.
Підсумовуючи, зауважу, що вибори ректорів –— це доволі нова практика для культури вищої освіти в Україні. Для того, щоб напрацювалася усталена практика необхідно, щоб пройшли декілька, відверто невдалих та абсурдних кампаній. Наприклад, КНУ імені Шевченка чи НаУКМА. На прикладі цих двох абсолютно різних університетів оголилися проблеми як законодавства, так і загалом культури цих провідних українських вишів. Через невдало сформульовану норму 50%, про які я вже згадував, вибори заходили в глухий кут.
Я ось до чого: демократизація вищої освіти — 100% на краще. Наука та освіта тяжіють до свободи. Вільного вияву ідей та думок.
Якщо придивитися до нововведень, вони несуть в собі позитивні зміни. На цьому шляху система буде боротися з ними. Будуть вигадуватися схеми для несприйняття, використання прогалин законодавства в інтересах тих кіл, які не бажають передати владу та вплив.
Проте, практика показує, що з часом прогалини виправляються. Та ідея демократизації укорінюється. Це не швидкий процес. Він вимагає часу.