3-й ЛАЙФХАК
Як стати супероратором?
Публічні виступи – тема, на яку завжди буде попит. Позитивне враження – це те, що мотивує нас використовувати публічне спілкування на власну користь. Люди прагнуть отримувати схвальні відгуки та зворотну реакцію, виголошуючи промови. Приводів для цього достатньо. Це можуть бути як симпозіуми, інтерв'ю чи міжнародні конференції, так і корпоративи, весілля чи батьківські збори.

Для викладачів публічні виступи – доволі звична справа. Щоденна практика є найкращим інструментом вдосконалення ораторської майстерності. Але чи справді всі викладачі "за замовчуванням" є найкращими ораторами? Будьмо відвертими, далеко не всі. Варто згадати власні студентські роки, коли деякі пари тривали цілу вічність, а отриману від лектора інформацію ніяк не вдавалося засвоїти.

Причина невдалих виступів – відсутність необхідних знань і навичок або банальна втрата мотивації. Про емоційне вигорання та протидію цьому стану можна дізнатися в іншому розділі, а тут зібрані корисні лайфхаки про те, як публічний виступ зробити максимально яскравим.

Мета
Варто визначити, що саме ви хочете донести. Якій меті слугує ваша промова? Що варто розповісти слухачам? Якщо ви заздалегідь визначите, яке послання хочете донести до аудиторії, ви будете більш сконцентровані під час написання промови і створите її такою, яка запам'ятається слухачам надовго. Вдала промова – це чітке послання.
Підготовка
Визначте тему й переконайтесь, чи володієте необхідною інформацією. Що ви знаєте про ваших слухачів? Хто вони, якою мовою розмовляють? Які в них інтереси, чому вони вас мають слухати? Що вони вже знають про тему вашої промови?

Структура понад усе. Ключові пункти для оратора є тими необхідними якорями, які допомагають втримати увагу аудиторії. Усе, як у романах: розпочинайте зі вступу, потім переходьте до основної частини й закінчуйте кульмінацією. Інакше кажучи, спочатку проблема, після неї – про причини й наслідки, а на завершення – варіанти її вирішення. Не забувайте про заклик до дії. Для політика це може бути відданий голос на виборах, для викладача – зацікавленість студентів і колег. Завжди приділяйте більше уваги початку та кінцю вашої промови.


Подача
Тільки просте, зрозуміле, емоційно забарвлене мовлення – тоді ваш виступ легко запам'ятати. Створіть в уяві слухачів вашу історію у вигляді фільму. Це абсолютно гарантований спосіб донести ваше послання. В ідеалі аудиторія настільки запам'ятає вашу історію, що пов'язуватиме її з посланням.

Промови треба виголошувати голосно, тому уникайте довгих речень.

Використання жаргону або незрозумілих слів може відштовхнути слухачів, вони сприйматимуть вас зарозумілим і просто перестануть слухати вашу лекцію. Але є винятки. Існують заходи (симпозіуми, наукові конференції, наради), на яких без дозованої зарозумілості ніяк. Водночас, балансуйте й уникайте висловлень на кшталт "це ж усім відомо". Пояснюйте, навіть якщо деякі факти вам здаються загальновідомими.

Гумор і дотепність – надзвичайно корисні інструменти для зменшення напруження в аудиторії, однак ви маєте переконатися, що жарти доречні. Попрактикуйтеся спочатку на близьких людях.

Можуть стати в пригоді цитати, наприклад: «Єдине, чого нам треба боятися — це страх» (Рузвельт); «Питайте, не що країна може зробити для вас, а що ви можете зробити для країни» (Кеннеді). Але не варто перетворювати промову на цитування статусів із соцмереж.


Підказки
Перед промовою: переконайтесь, що ви прийшли вчасно. Перевірте кімнату й усі технічні засоби – чи все працює? Не нервуйте, зрештою, ви сьогодні — головний експерт.

Під час промови: ви можете підглядати у ваші нотатки, але не читайте з папірця. Установіть зоровий контакт з аудиторією. Посміхайтесь і стійте прямо. Будьте собою, не грайте роль. Використовуйте жести, щоб підкреслити емоції. Не поспішайте: швидкість установлюєте ви. Пийте воду за першої можливості або просто робіть паузи. Змінюйте час від часу тембр вашого голосу.

Якщо втратите суть розмови, розслабтесь і загляньте у свої нотатки. Запитайте слухачів, чи не мають вони запитань. Спробуйте відволікти аудиторію жартом.

Після промови: зробіть аналіз над тим, що сподобалось вашим слухачам, а що можна було покращити. Необхідно зафіксувати результати для наступного разу. Якщо промову записували, перегляньте запис.

Запам'ятайте ! У вас ніколи не буде другого шансу, щоб справити перше враження.


~