4-й ЛАЙФХАК
Як пояснювати складне просто?
Світ змінився. Люди стали більш лінивими, а студенти – теж люди. Виросло ціле покоління, яке хоче бачити інформацію зрозумілою, оперативною та цікавою. Їх можна зрозуміти. Ми живемо в умовах інформаційного апокаліпсиса – мозок не справляється з такою кількістю інформації та старається переключитися на прості формулювання. Увага – найцінніший ресурс ХХІ століття.

Робота з новим поколінням вимагає нових підходів. Кліпове мислення не потрібно перемагати, до нього потрібно адаптуватися.

Девіз ХХІ століття під час роботи з інформацією: якщо можете спростити подання інформації – спрощуйте.
10 правил спрощення інформації для студентів
1. Подавайте частинами. Уявіть, що студенти – це маленькі діти, яких треба годувати з ложечки. Кожна нова ложка – порція інформації. Якщо дати всю страву відразу, то студентам може стати зле.

2. Створіть чітку структуру викладу. Розподіл на блоки, списки, розділи завжди полегшує сприйняття інформації. Ідеально упаковувати більшість контенту в «трійки»: топ-3 методики, три правила, три основні розділи.

3. Зрозумійте рівень аудиторії. Не починайте відразу зі складних формулювань. Спробуйте на початку використовувати тільки термінологію, зрозумілу аудиторії.

4. Не потрапляйте в пастку «прокляття знання». Не думайте, що якщо це знаєте ви, значить і аудиторія знає.

5. Використовуйте історії. Історії в поясненнях надають ідеям людяності. Цей метод упаковування інформації використовували наші предки задовго до початку нашої ери.

6. Жертвуйте точністю заради зрозумілості. Другорядні деталі треба подавати тільки після засвоєння базових.

7. Уявно зменште масштаб предмета пояснення.
Спробуйте охопити його якомога ширше. Зосередьтесь на загальних ідеях.

8. Проводьте аналогії. Важливо брати аналогії, які точно відомі аудиторії: останні гучні події, культові фільми, світові бренди.

9. Ілюструйте. Майже будь-яку складну річ можна намалювати. На допомогу можуть прийти інтелект-карти та графічні образи.

10. Визначте інструмент донесення. Іноді тему простіше подати за допомогою відео або інфографіки. Не бійтесь міксувати різні інструменти. За цим принципом працює багато ЗМІ: якщо вони ставлять за мету пояснити щось складне, то знімуть відео й відмовляться від статті на 15 сторінок.
Теорія простоти Ейнштейна
Якщо ви не можете пояснити це просто, значить, ви самі не розумієте цього до кінця
Рекомендуємо прочитати:

Максим Ільяхов М., Саричева Л. Пиши, скорочуй. Як створити дієвий текст. – К. : Book chef, 2019.

Ли ЛеФевер. Искусство объяснять. Как сделать так, чтобы вас понимали с полуслова. – М. : Манн, Иванов и Фербер, 2013.
~