За рік в Україні роблять сотні тисяч презентацій. Деякі з них прекрасні, деякі – посередні, але більшість – просто жахливі. Чому так?
Презентація – це найпоширеніший інструмент донесення інформації починаючи з 1990 року, коли з'явився PowerPoint. Його простота й відносна безкоштовність стали причиною популярності програми й жанру презентацій. Але інструкцію щодо використання PowerPoint ніхто не дав, а без неї цей інструмент іноді стає знаряддям катувань. Ми підкажемо, як цього уникнути.
10 правил ефективної презентації
1. Визначити мету.Інформувати – погана мета. Спитайте себе: «Для чого я роблю цю презентацію?» Наприклад: щоб змінити ставлення студентів до …, щоб мотивувати додатково ознайомитися з …, щоб зацікавити їх цим …
2. Зробити сильну структуру.Це другий важливий етап. Ми радимо створювати «книжні» структури з поділом на розділи. Не забудьте про класичні блоки: вступ, проблему (з чим боремося), основну частину, приклади, висновок.
3. Витиснути воду.Один слайд – одна думка. Тезами. Решту розкажете.
4. Сфокусувати.Краще якісно про одну тему, ніж потроху про різні.
5. Спростити формулювання.Подавайте інформацію трійками. Будь-яке надлишкове ускладнення мотивує слухачів узяти до рук телефон. Складні формулювання краще залишити для наукових праць.
6. Прибрати зайве.Рукостискання, веселі чоловічки, планета на руках – за борт. Використовуйте асоціативні зображення високої якості або власні фотографії. Кліше не допомагають пояснити, а лише дратують.
7. Не вдаватися до прикрашання.Якщо презентація видається «нудною», то проблема не в оформленні, а в наповненні. Дуже акуратно використовуйте нестандартні шрифти, розмаїття кольорів та анімації.
8. Не боятися великої кількості слайдів.Головне обмеження – час.
9. Додати емоцій.Презентація – це діалог! Реагуйте, задавайте питання в зал. Шлях до складної презентації – спілкування спікера лише з власними слайдами.
10. Не використовувати останній слайд без користі.Забудьте про формулювання «Дякую за увагу». Поставте на нього ваші контакти (якщо виступаєте перед незнайомою аудиторією) або заклик до дії для «своїх» – що вони мають зробити після презентації?
У вас може виникнути питання: «Стоп, а як же інше? Як вмістити мою величезну тему в презентацію, зроблену за цими правилами?»
Відповідь проста: ніяк.Цього не потрібно робити. Презентація – чудове знаряддя для ознайомлення загалом (по верхах) або для занурення в конкретні теми. Для комплексного дослідження теми презентації буде замало. Одної – точно. Підключайте книги, брошури, відео. А якщо щось не вмістилося в презентацію, але ви вважаєте, що це важливо, надрукуйте це на А4 й роздайте студентам. Вони оцінять.
Як зробити так, щоб студенти не читали інформацію зі слайдів і готувались до виступів?
Обмежуйте не кількість слайдів, а кількість ідей. Один слайд = одна думка. І чітко визначте час на виступ. Ідеальна динаміка – 30-60 секунд на слайд. Це мотивує студентів виділяти найголовніші думки й відходити від тонни інформації на слайдах. Приклад такої презентації нижче.