5-й ЛАЙФХАК
Як створювати ефектні презентації?
За рік в Україні роблять сотні тисяч презентацій. Деякі з них прекрасні, деякі – посередні, але більшість – просто жахливі. Чому так?

Презентація – це найпоширеніший інструмент донесення інформації починаючи з 1990 року, коли з'явився PowerPoint. Його простота й відносна безкоштовність стали причиною популярності програми й жанру презентацій. Але інструкцію щодо використання PowerPoint ніхто не дав, а без неї цей інструмент іноді стає знаряддям катувань. Ми підкажемо, як цього уникнути.
10 правил ефективної презентації
1. Визначити мету. Інформувати – погана мета. Спитайте себе: «Для чого я роблю цю презентацію?» Наприклад: щоб змінити ставлення студентів до …, щоб мотивувати додатково ознайомитися з …, щоб зацікавити їх цим …

2. Зробити сильну структуру. Це другий важливий етап. Ми радимо створювати «книжні» структури з поділом на розділи. Не забудьте про класичні блоки: вступ, проблему (з чим боремося), основну частину, приклади, висновок.

3. Витиснути воду. Один слайд – одна думка. Тезами. Решту розкажете.

4. Сфокусувати. Краще якісно про одну тему, ніж потроху про різні.

5. Спростити формулювання. Подавайте інформацію трійками. Будь-яке надлишкове ускладнення мотивує слухачів узяти до рук телефон. Складні формулювання краще залишити для наукових праць.

6. Прибрати зайве. Рукостискання, веселі чоловічки, планета на руках – за борт. Використовуйте асоціативні зображення високої якості або власні фотографії. Кліше не допомагають пояснити, а лише дратують.

7. Не вдаватися до прикрашання. Якщо презентація видається «нудною», то проблема не в оформленні, а в наповненні. Дуже акуратно використовуйте нестандартні шрифти, розмаїття кольорів та анімації.

8. Не боятися великої кількості слайдів. Головне обмеження – час.

9. Додати емоцій. Презентація – це діалог! Реагуйте, задавайте питання в зал. Шлях до складної презентації – спілкування спікера лише з власними слайдами.

10. Не використовувати останній слайд без користі. Забудьте про формулювання «Дякую за увагу». Поставте на нього ваші контакти (якщо виступаєте перед незнайомою аудиторією) або заклик до дії для «своїх» – що вони мають зробити після презентації?
У вас може виникнути питання: «Стоп, а як же інше? Як вмістити мою величезну тему в презентацію, зроблену за цими правилами?»
Відповідь проста: ніяк. Цього не потрібно робити. Презентація – чудове знаряддя для ознайомлення загалом (по верхах) або для занурення в конкретні теми. Для комплексного дослідження теми презентації буде замало. Одної – точно. Підключайте книги, брошури, відео. А якщо щось не вмістилося в презентацію, але ви вважаєте, що це важливо, надрукуйте це на А4 й роздайте студентам. Вони оцінять.

Як зробити так, щоб студенти не читали інформацію зі слайдів і готувались до виступів?
Обмежуйте не кількість слайдів, а кількість ідей. Один слайд = одна думка. І чітко визначте час на виступ. Ідеальна динаміка – 30-60 секунд на слайд. Це мотивує студентів виділяти найголовніші думки й відходити від тонни інформації на слайдах. Приклад такої презентації нижче.
~