Позиціонування – це асоціація/образ вас в очах інших людей. Це результат ваших дій, який привів до таких образів, наприклад: «Ви – найкращий експерт з Ближнього Сходу. Чому сформувався такий висновок: ви читаєте курс з цієї теми, виступаєте на міжнародних форумах з цієї проблематики, пишете наукові статті й навіть публікуєте в соціальних мережах актуальні новини й позиції з цієї теми».
Позиціонування – це про відмінність. Чи відрізняєтесь ви від сотні інших викладачів, які спеціалізуються в цій самій темі? Чи є у вас конкурентна перевага? Якщо так, донесіть це до оточення. Люди бачать те, що ви показуєте, і не бачать того, чого ви не показуєте. Відсутність позиціонування — це теж позиціонування. І формується воно з усіх тих дій, які ви виконували до моменту прочитання цього блока.
«Відрізняйся або помри терпи» – формулювання, яке використовує більшість світових брендів у конкурентній боротьбі. У роботі викладача завжди виникає необхідність конкурувати – за навчальне навантаження, за оплату праці, за можливість поїздок. І в цій боротьбі важливо мати перевагу. Нею може стать позиціонування.
Що може дати грамотне позиціонування?
1. Нові канали для комерціоналізації: особисті курси, авторські роботи.
2. Запрошення бути спікером на конференціях.
3. Можливість упровадити власні методики та впливати на освітній процес.
4. Здобути наукову і творчу свободу.
5. Підвищити авторитетність в експертних колах.
Пам'ятайте, що викладач-бренд створює контент, а не лише споживає його.
Які можуть бути типи позиціонування для викладача?
Викладач-експерт
Можлива мета: стати № 1 у конкретній темі. Чим підтверджуємо: спікерство на тематичних конференціях, публікації в суспільно-політичних виданнях, системне розміщення позиції з цієї теми в соціальних мережах.
Викладач-активіст
Можлива мета: запустити мікрореформи методик викладання у своєму ЗВО. Чим підтверджуємо: участь у всіх закладах в університеті, написання конкретних власних пропозицій щодо покращення/зміни процесів, об'єднання колег у позаурочний час.
Викладач-практик
Можлива мета: поєднати знання в науковій і практичній галузі для власної вигоди. Чим підтверджуємо: публікації в науково-популярних виданнях, публікації реальних кейсів (ситуацій), спікерство на маркетингових конференціях.
Викладач-бунтар
Можлива мета: стати найбільш «просунутим» викладачем у своєму ЗВО. Чим підтверджуємо: протиставлення себе застарілим підходам, постійне навчання, тестування нових форматів, відвідування креативних конференцій і заходів.
Чи можна поєднувати ці типи? Звичайно, але пам'ятайте, що важливо тримати фокус. Один із типів має домінувати. Якщо заявили — відповідайте. У поведінці, одязі, формулюваннях, постах, жартах, фотографіях.
Яка роль соціальних мереж у позиціонуванні?
Це інструмент його донесення. Візьміть інформацію з попереднього блока та сформуйте власний контент-план – план розміщення інформації.
Приклад можливого контент-плану «викладача-практика»: 50% усіх постів – особисті кейси, пости «а от на практиці це виглядає так…», 25% – контент із ЗВО (фото лекцій, фото зі студентами), 25% – пости особистого характеру: хобі, відпочинок.