«Ніхто не є самотнім островом» – вислів, який чітко демонструє важливість соціального аспекту не лише особистого, але й ділового життя. Соціалізація існувала завжди, а от термін «нетворкінг» набув популярності зовсім недавно й міцно закріпився в лексиконі багатьох країн, зокрема українському.
Нетворкінг – це процес налагоджування особистих і професійних зв'язків для майбутньої співпраці, партнерства, вирішення різноманітних питань.
У сучасному світі без широкої мережі контактів не обійтись – зв'язки вирішують усе. Тому навичку налагоджувати особисті та професійні зв'язки варто розвинути кожному, незалежно від сфери діяльності.
Спочатку нетворкінг може бути схожим на шкільну вечірку, де всі трохи незграбні й занадто сором'язливі, щоб запросити партнера чи партнерку до танцю, але варто зробити кілька кроків – і ви будете здивовані тим, наскільки процес нетворкінгу закружляє вас, як у вальсі.
Зроби крок і представся першим
Крок перший: уникайте кулуарів.
Для більшості людей, коли вони приходять на будь-який захід, найпростіше зупинитися в кулуарах, ховаючись там від натовпу незнайомців. Не зволікайте зі знайомством, чим більше ви вагаєтеся, тим більше тривоги буде. Створюйте нові контакти швидко.
Крок другий: зосередьтеся на людях.
На заходах знайомтеся з різними групами людей та з особами, яких ви ще не знаєте, і приділяйте більше часу розмові з ними, ніж їжі й напоям.
Крок третій: слухайте уважно.
Замість того, щоб намагатися лише розмовляти, спробуйте також слухати. Відмінно вести розмову означає бути по-справжньому зацікавленим і хотіти почути те, що говорить співрозмовник.
Нетворкінг сприяє відкритості, кооперації, обміну ідеями, але необхідно розуміти, що це не одноразова акція, а постійна робота. Ефективний нетворкінг потребує часу, важливо заглиблюватись у стосунки, шукати синергію та можливість побудувати міцний зв'язок. Недостатньо лише з'явитися на заході й поговорити, потрібно бути готовим спілкуватися.
Безглуздо брати купу візиток і ніколи нічого не робити з ними. Якщо ви дійсно прагнете розвинути професійні стосунки з тим, з ким познайомилися, варто написати цій особі лист (follow up email). Нагадайте про те, коли й де ви зустрілися, і запропонуйте чергову зустріч.
Приклад
Шановна пані ... ! Мені було надзвичайно приємно зустрітися з Вами на заході "Бесіда про політику", який проводив минулого тижня Київський Хаб. Хочу ще раз подякувати Вам за плідну розмову. Ви надали цінні рекомендації щодо зміцнення мого резюме й багато корисної інформації про міжнародні програми обмінів. Буду рада підтримувати зв'язок і стати корисною Вам. Сподіваюсь на нашу зустріч найближчим часом! З повагою ...
Бажано також періодично підтримувати контакт, навіть якщо ви просто інформуєте людей про поточні події у вашій кар'єрі або дізнаєтесь про те, що нового в них. Можете надіслати листівку на свята або професійну статтю, яка була б цікава тій особі.
Нетворкінг стосується не лише того, що можна взяти з таких стосунків і зв'язків, а й того, що ви можете дати. Цей процес є двосторонньою вулицею.
Запитайте себе: яка мета вашого нетворкінгу? Чого ви намагаєтесь досягти? Знаючи цілі, ви зможете розробити стратегію їх досягнення. Ця стратегія допоможе зрозуміти, з якими групами людей та особами слід знайомитись, коли й де встановлювати такі зв'язки та як їх підтримувати.
Лайфхаки для нетворкінгу
– нетворкінг може бути всюди: обідня перерва, заходи громади, зустрічі професійних організацій, фестивалі, конференції, свята тощо. І хоча не кожен, кого ви зустрінете, буде безпосередньо пов'язаний з вашою професійною діяльністю, будьте відкритими;
– щоб познайомитися з новими людьми, вам потрібно виходити з вашого звичного кола – будьте креативними;
– комплімент – чудовий початок розмови;
– майте з собою візитні картки; після розмов не забувайте обмінюватись контактами та вручати вашу візитку;
– нотуйте інформацію про обставини зустрічі та про особливості співрозмовника відразу після діалогу;
– називайте співрозмовника на ім'я – ця проста деталь має психологічний вплив і зробить ваше спілкування більш персональним;
– посміхайтесь – це допомагає людям почуватися комфортно та свідчить, що ви доброзичливі й відкриті;
– висловлюйте подяку – це демонструє вдячність за час і зусилля іншої людини;
– не соромтеся ставити питання. Нетворкінг – це зустріч з новими людьми, і ці люди можуть мати багато інформації й досвіду, які допоможуть вам особисто та професійно;
– нетворкінг вимагає навичок – чим більше практикуєте, тим кращими та впевненішими стаєте.
Коли запитують, чим ви займаєтесь, будьте готові сказати чітко й лаконічно – і не тільки про те, що ви викладаєте математику в сьомому класі,але й про те, що вас цікавить використання технологій у навчанні.
Чому кожен викладач потребує професійного нетворкінгу?
Бо це:
– можливість отримати підтримку,
– чудовий ресурс інформації,
– джерело натхнення й вивчення останніх тенденцій в освіті,
– можливість установити міжнародні зв'язки,
– коло знайомств, яке може дати поштовх для кар'єрного зростання.
Анна Век, викладачка з Фінляндії
«Найголовніше, про що я дізнався, – це те, що існує велика кількість дивовижних педагогів, які навчаються впродовж життя, завжди розвиваючи свою практику, навчаючись один в одного. Разом ми сильніші»
P.S.
У XXI столітті Інтернет впливає на життя кожного. Соціальні мережі стали потужним інструментом для розвитку особистих і професійних зв'язків. Платформи Facebook, LinkedIn і Twitter, якщо використовувати їх розумно, полегшують налагодження контактів. Не нехтуйте соціальними мережами, але будьте вибіркові й використовуйте віртуальні контакти для доповнення, а не витіснення зустрічей віч-на-віч.