8-й ЛАЙФХАК
Як використовувати рольові ігри?
Рольові ігри – це інструменти для кращого розуміння теоретичного матеріалу й формування вміння застосовувати теорію на практиці.

Вашим завданням є створити ситуацію, наближену до реального життя, для того, щоб учасники рольових ігор спробували самостійно вирішити ту чи іншу проблему. Саме такий формат найкраще для забезпечує інтерактивність навчального процесу.

Знати на абстрактному рівні, як вирішити проблему, – це не те саме, що успішно застосовувати знання в реальному житті.


Для підготовчого етапу можливі два шляхи
Перший – завчасна підготовка викладача.

Перевага – рольова гра може бути організована таким шляхом, який допоможе роз'яснити суперечливі моменти з теорії, і кожна роль може бути чітко визначена.

Недоліком є те, що заздалегідь підготовлена ситуація може не підходити до ситуацій з реального життя, одначе гарною є ідея мати кілька варіантів рольових ігор для кожної важливої частини теоретичного матеріалу.

Другий – створення рольової гри разом з учасниками в той момент, коли вона необхідна.

Після пояснення теоретичного матеріалу слід оголосити про практичне завдання, у ході якого буде змодельована життєва ситуація.

Перевага – рольова гра може бути більш придатною до застосування й максимально наближеною до учасників.

Недолік – спонтанність може призвести до того, що студенти гратимуть у неочікуваний спосіб, як наслідок, цінність навчання може втратитися.

Для обох варіантів важливо, щоб рольова гра не передбачала надто складний результат – різноманітні ролі й різні варіанти вирішення того чи того питання. Вона має бути не лише максимально наближеною до реальної ситуації, але й максимально простою та концентруватися на навичках, які потрібно сформувати.

Для ефективного занурення студентів в атмосферу створюваної ситуації викладач може використати декорації, наприклад, готуючись до рольової гри «судове засідання», слід подбати про зовнішню атрибутику – мантію для голови суду, дерев'яний молоток, головний убір, прапор тощо.

Студентам зазвичай подобається брати участь у рольових іграх з огляду на зовнішню привабливість цього методу. Водночас викладач має пам'ятати, що основне завдання – сформувати уміння й навички. Тому, рольова гра – це інструмент, а не мета.
Старт рольової гри та визначення ролей
Розкривши зміст рольової гри, викладач має детально обговорити зі студентами хід проведення, чітко пояснити учасникам гри їхні ролі, упевнитися в тому, що кожен учасник усвідомлює ситуацію та обставини, у яких він опиняється. Це важливий момент, який може запобігти поверненню рольової гри в неочікуваний напрямок і взагалі втраті її суті.

Зазвичай не всі учасники прагнуть брати участь у грі безпосередньо. Деякі з них незацікавлені в таких активностях і поводяться інертно. Вони можуть бути спостерігачами. Їх слід залучити до коментування побаченого. Спостерігачі мають визначити, чи теоретичний матеріал був застосований на достатньому рівні, чи було досягнуто мети рольової гри, чи поводилися гравці відповідно до обставин. Перед грою їх також необхідно проінструктувати. Після завершення гри спостерігачі мають надати фідбеки приблизно за такою структурою:

– Що було зроблено добре?

– Що сподобалося особисто їм?

– Що можна було б покращити?
Процес рольової гри
Після отримання інструкції студенти зазвичай потребують часу для підготовки: їм слід визначити їхній підхід, мету, продумати аргументи на користь їхньої позиції та контраргументи щодо позиції опонента.

У цей час викладач має контролювати ситуацію: впевнитися, що студенти цілком розуміють тему обговорення, у разі виникнення суперечливих моментів надати допомогу. Ви ж хочете, щоб ця діяльність була успішною, а не провальною.

Упродовж гри викладач не повинен втручатися. Він спостерігає за грою, робить нотатки та долучається лише тоді, коли, наприклад, учасники захоплюються самою грою, не зважаючи на зміст, або якщо гра продовжується, але доходить до моменту появи наступної позиції.

Слід бути обережним, закінчуючи гру. Якщо студенти цілком увійшли в ролі, вони не люблять, коли їх зупиняють чи перебивають.

Установлення ліміту гри перед початком є гарним варіантом вирішення цього питання. Також слід подумати, коли краще зупинити гру, якщо ви бачите, що вона скеровується зовсім в інший напрямок.
~