7-й ЛАЙФХАК
Як проводити енерджайзери?
Сьогодні практично жоден тренінг не обходиться без енерджайзерів. В арсеналі тренерів, фасилітаторів і коучів є щонайменше дві-три ефективні розминки, здатні змінити їхній захід. Чи так широко використовують цей інструмент у вищій школі? На жаль, ні.

Ми рекомендуємо вам застосовувати у вашій навчальній практиці енерджайзери, щоб допомогти студентам і слухачам познайомитися один з одним, особливо якщо це нова група, зняти напруження, заспокоїти, вгамувати, відірвати від смартфонів, сконцентрувати увагу й рухатися далі в змістовному плані. І зовсім не важливо, лекція у вас, семінар чи, можливо, конференція. Кількість людей також матиме другорядне значення, щойно ви оволодієте технікою енерджайзерів.

Після прочитання цього розділу додайте до вашого плану енергію розминок і магію енерджайзерів!

Енерджайзер – від energize – заряджати енергією та energizer – активізатор, генератор. Ефект зрозумілий з назви.

Енерджайзер – нетривала вправа (від 2 до 10 хвилин) для управління груповою динамікою шляхом зміни психофізичного стану учасників. На практиці це:

– «заспокійливий засіб» для зняття напруження / «еліксир бадьорості» для активізації уваги;

– спосіб «перезарядити батарейки»;

– місток для знайомства й командоутворення;

– інструмент для роботи зі спротивом і попередження конфліктних ситуацій;

– розминка м'язів, пам'яті, уваги;

– подолання соціальних бар'єрів;

– інструмент формування малих груп для подальшої роботи.

Якими мають бути енерджайзери?
1) комфортними, передусім для самого організатора. Не варто проводити енерджайзер, у якому ви самі не дуже впевнені;

2) динамічними – «розігрів», рухова/розумова активність;

3) ураховувати інтереси учасників – приносити задоволення;

4) позитивними – ні неуспішним діям, ситуаціям які ображають, утискають, дискримінують;

5) залучати максимальну кількість учасників. Не рекомендуємо використовувати енерджайзери, в основі яких змагання з можливим вилученням учасників;

6) короткими – оптимально 3 – 5 хвилин, але не більше 10 хвилин. Не перетворюйте розминку в заминку;

7) ураховувати фізичні й емоційні обмеження учасників/групи. Обов'язково пам'ятайте про це;

8) легкими для виконання, зрозумілими в поясненні, простими для участі;

9) пов'язаними зі змістом;

10) фановими – бути прикольними!
Під час проведення енерджайзерів важливо враховувати
– змістовний аспект вашого заходу: енерджайзер має бути якось пов'язаний з обговорюваною темою, щось ілюструвати, щось тренувати. В іншому випадку в учасників може виникнути питання: "А навіщо нам це робити?" й деякі критично налаштовані учасники можуть відмовитися від участі в активності.

– групову динаміку: на якому етапі згуртованості знаходиться група / яка з психофізіологічних функцій саме зараз потребує підтримки.

Енерджайзери, які передбачають тілесний контакт, не можна проводити на початку заходу з групою учасників, які щойно познайомились. Це може посилити напруження та створити додатковий дискомфорт.

– бажаний ефект від енерджайзера: познайомитися / підвищити працездатність / пожвавити / просунутися вперед у змістовному плані / подати вступ до нової теми / уникнути конфлікту / розбити велику групу на менші / отримати зворотний зв'язок та ін.

– час доби: несвоєчасне проведення енерджайзерів призводить до підвищення напруженості й виникнення дискомфорту в групі.

ранок: можна проводити розминки, що не стосуються теми – енерджайзери, які дозволяють відключитися від турбот, прокинутися, включитися, відчути групу;

після кави-брейк: важливо підбадьорити, пожвавити, пробудити рухову активність; повернути учасників у робочий стан, мобілізувати їхню увагу;

після обіду: енерджайзери на включення, рух, мобілізацію уваги; потрібно переключити енергію від шлунка до голови;

після чергової кави-брейк: енерджайзери для емоційної розрядки, які дозволяють зняти втому;

увечері: позитивний емоційний зв'язок; закріпити отриманий за день матеріал, поставити «красиву жирну крапку», об'єднати, підтримати, згуртувати.

– час доби: несвоєчасне проведення енерджайзерів призводить до підвищення напруженості й виникнення дискомфорту в групі.

Якщо наростає агресія / конфлікт, організовуйте руховий енерджайзер, чим швидше й активніше рухатимуться учасники, тим більше негативу/зайвої енергії вийде з них і тим конструктивнішим буде їхній стан.

– стать, вік, ієрархію посад, фізичні показники: чим старший вік учасників і чим вищий їхній соціальний статус, тим важливіше їм бачити сенс у розминці, зв'язок енерджайзера із заходом.

Як проводити енерджайзери й давати інструкції?
0. Вмикаємо музику й посміхаємось!

1. Даємо інструкцію.

Ефективність проведення енерджайзерів багато в чому залежить від чіткості, ясності, лаконічності інструкції, яка має містити необхідну й достатню інформацію. Не слід перевантажувати деталями, зайвими поясненнями. В інструкції не припустимі різні тлумачення. Не інструктуйте довше, ніж триватиме сам енерджайзер. Доцільно навести приклад, продемонструвати, як буде виконуватися.

2. «Усім усе зрозуміло чи потрібні уточнення?» – подивіться на учасників, щоб переконатися, що дійсно все зрозуміло.

3. Мотивуємо учасників брати участь. Організатор починає першим, тим самим спонукаючи всіх інших долучитися. За можливості беріть участь у всіх енерджайзерах. Винятками можуть бути ті активності, які потребують керівництва ззовні в процесі їх виконання.

5. Ви самі вирішуєте, коли закінчити.


6. Енерджайзер припиняється, коли учасники вже отримали задоволення від виконання, але ще не переситились.

7. Чек-аркуш. Майте під рукою надрукований опис
~